Az Iskolai Közösségi Szolgálat (IKSZ) programon budapesti középiskolások, önkéntesek szerveznek heti rendszerességgel szabadidős foglalkozásokat a telepen élő 5-12 éves korú gyerekek számára.
Az IKSZ program fontos példája annak, hogy hogyan tud párhuzamosan, egymást erősítve megvalósulni a társadalmi érzékenyítés és felelősségvállalás és a romatelepen élők fejlesztése. A többnyire elitgimnáziumban tanuló középiskolás diákok és a Budapestről érkező felnőtt önkéntesek személyes élményeken és találkozásokon keresztül válnak érzékennyé különböző társadalmi problémákra, így szélesedik látókörül.
Jelenleg heti 12 csoportos foglalkozást tartunk a két telepen, közel 70 önkéntes (felnőtt csoportvezetők és középiskolás fiatalok) és mintegy 130 gyerek részvételével.
A kreatív foglalkozásokat a gyerekek érdeklődési körének megfelelően szervezzük: főzés, foci, kézművesség, film, torna…
A heti foglalkozások mellett önkénteseink minden nyáron egyhetes tábort szerveznek. A Bagon, illetve Dányon tartott „bejárós” nyári táborokban a gyerekek kézműves- és sportfoglalkozásokon vehetnek részt.
A nyári táborok hagyományai közé tartozik a focikupa és az utolsó napon megrendezésre kerülő “Ki Mit Tud”, amelyet közös főzés kísér. Táboronként átlagosan 70-80 gyereket tudunk elérni egy-egy telepen, illetve a programokba, a telepi fiatalok és felnőttek mellett, igyekszünk a helyi intézmények dolgozóit is bevonni.
Lenyűgözve tapasztaltam, ahogyan a fél éve még első ránézésre hasonló, aranyosan nyüzsgő gyerekek alakultak át a fejemben önálló személyiséggel rendelkező kis emberekké, ahogy fokozatosan megnyílt előttem az egymáshoz fűződő kapcsolatrendszerük szövevényes hálója, gazdag érzelmi világuk, ragaszkodásuk a családjukhoz, sőt hozzánk, önkéntesekhez is. Amellett, hogy a gyerekeknek értékeket adhatunk át, mi is tanulunk tőlük: tükörként állnak előttünk, sokat megtudhatunk a magunk elől is rejtegetett előítéleteinkről, félelmeinkről.
(Lőrincz Gergely, IKSZ önkéntes)