Az IKSZ-es foglalkozások lehetőséget biztosítanak budapesti középiskolásoknak, önkénteseknek, hogy délutánonként és hétvégente fejlesztő alkalmakat szervezzenek telepen élő 4-14 éves korú gyerekek számára.
Az IKSZ program fontos példája annak, hogy hogyan tud párhuzamosan, egymást erősítve megvalósulni a többségi társadalomhoz tartozók érzékenyítése és a romatelepen élők fejlesztése. Jelenleg heti 12 csoportos foglalkozást tartunk a két telepen, közel 70 önkéntes (felnőtt csoportvezetők és középiskolás fiatalok) és mintegy 130 gyerek részvételével.
Bővebben
A kreatív foglalkozások egyrészt az egyéni szükségletek figyelembevételével erősítik a telepen élő gyerekek önbizalmát, önkifejezését és fejlesztik a résztvevők alapkészségeit (beszédkészség, kooperáció, finommotorika, figyelem stb.). Másrészt a szegregált romatelepen élőkkel való személyes találkozásokkal, így egy új világ megismerésével, a program lehetőséget ad arra, hogy a többnyire elitgimnáziumban tanuló középiskolás diákok és a Budapestről érkező felnőtt önkéntesek érzékennyé váljanak különböző társadalmi problémákra, empatikusak legyenek, szélesedjen látókörük.
A fejlesztés 6-12 fős, állandó összetételű, korosztályok szerint szerveződő csoportokban valósul meg. A gyerekek az iskolai félévekhez igazodó 15 hetes turnusokban heti rendszerességgel vesznek részt egy vagy két csoportvezető felnőtt önkéntes, 3-6 középiskolás, valamint az Egyesület telepi koordinátora által szervezett foglalkozásokon.
Lenyűgözve tapasztaltam, ahogyan a fél éve még első ránézésre hasonló, aranyosan nyüzsgő gyerekek alakultak át a fejemben önálló személyiséggel rendelkező kis emberekké, ahogy fokozatosan megnyílt előttem az egymáshoz fűződő kapcsolatrendszerük szövevényes hálója, gazdag érzelmi világuk, ragaszkodásuk a családjukhoz, sőt hozzánk, önkéntesekhez is. Amellett, hogy a gyerekeknek értékeket adhatunk át, mi is tanulunk tőlük: tükörként állnak előttünk, sokat megtudhatunk a magunk elől is rejtegetett előítéleteinkről, félelmeinkről.
(Lőrincz Gergely, IKSZ önkéntes)