Az adományba kapott, de javíthatatlanul hibás ruhák, textilek jellemzően a szemétben végzik – de nem a dányi romatelepen!
Legújabb programunkban az itt élő lányok, anyukák, asszonyok adományként kapott “hulladékból” textilzsákokat varrnak, amibe a boltban, piacon vásárolt zöldséget-gyümölcsöt tehetjük, ezzel is csökkentve a műanyag szemetet.
Társadalmi integráció és környezetvédelem egyszerre – win-win!
A romatelepi közösségekben a nők a változás mozgatórugói. Kezelik a családi kasszát, gondoskodnak a gyerekekről, összetartják a családot.A varrókör a telepen élő nők megerősítését és készségfejlesztését, munkaszocializációját, munkavállalását támogatja.
Többnyire olyan nők, akik otthon maradtak háztartást vezetni és nem mentek el dolgozni, éppen gyesen vannak, vagy pedig olyan fiatal lányok, akik már befejezték a nyolcadik osztályt, viszont szüleik nem engedik őket tovább tanulni.
A varrónők minden jó minőségű zsák után fizetést kapnak, a pénzkereseti lehetőség mellett pedig a program fejlődési lehetőséget és kikapcsolódást, közösségi élményeket is ad. Hetente legalább egyszer összegyűlnek a Bagázs konténerházában, ahol együtt varrnak.
A program pedig egyszerre két jó ügyet is szolgál: adományboltunkban, a Bagázs Bazárban gyakran kapunk olyan ruhákat, függönyöket, amelyeket nem tudunk árusítani annak ellenére, hogy a textil jó állapotú. Ezekből a textilekből varrják a nők a zsákokat, a hulladékmentesség jegyében, amiket aztán a Bagázs Bazárban lehet megvásárolni.
Szeretek a konténerben varrni, mert legalább egy kicsit kikapcsolódok és mást is csinálhatok, nem csak otthon főzni vagy takarítani kell.
(egy dányi telepen élő anyuka)