Mi a BAGázsnál egy olyan társadalmban hiszünk, ahol mindenkinek lehetősége van arra, hogy elérje a céljait, ha tesz azok megvalósításáért.
A telepeken élő romákat fejlesztjük annak érdekében, hogy képesek legyenek megfogalmazni és lépéseket tenni céljaik eléréséért. Emellett érzékenyítjük a többségi társadalom tagjait, hogy befogadóbbá és elfogadóbbá váljanak.
A BAGázs története 2010-ben, egy nyári táborral kezdődött.
Az Egyesület elnöke, Both Emőke pártfogó felügyelőként felfigyelve a telepet jellemző magas arányú bűnözésre és kábítószerhasználatra, 2010 nyarán összefogott a helyi Gyermekjóléti Szolgálattal és nyári tábort szerveztek. A kéthetes tábort Budapesten toborzott, fiatal önkéntesek szervezték szűnni nem akaró lelkesedéssel és kitartással: minden hétköznap valamilyen kézműves, sport vagy készségfejlesztő foglalkozást tartottak a telep utcáin elsősorban a telepen élő, fiatalabb korosztály számára.
A tábort rendező önkéntesek különböző motivációkkal érkeztek, de szinte mindenkit hamar beszippantott a lelkesedés: a tábort követően hétvégenként továbbra is eljártak a telepre gyerekfoglalkozásokat tartani.
2011-ben megalakult az Egyesület, és sor került az első mentorprogramra is.
Eközben gyerekek részére a hétvégi foglalkozások tovább folytatódtak, beindult az Iskolai Közösségi Szolgálat (IKSZ), aztán a BAGázs FC. A létszám folyamatosan nőtt, a következő évben már 110 fiatal vett részt a foglalkozásokon.
2013-ban újabb mentorprogram indult, ezúttal felnőttek részére – majd a női mentorprogramból egy erős csoport alakult ki. Ez lett a Női klub.
Egyesület növekedése által nyílt lehetőség arra, hogy szinte minden, a telepen jelenlévő problémahalmazra külön-külön és együttesen is reagálni tudjunk egy programmal: a BAGázs Jogklinika programját a telepről érkezett igény hívta életre, a telepen élők ugyanis sorra érkeztek mindenféle üggyel. Voltak olyanok köztük, amelyeket a hivatalok már régen elsüllyesztettek, olyanok is, ahol a telepen élők ugyan kaptak jogi útmutatást, de azzal nem igazán tudtak mit kezdeni.
A Jogklinika sikere egy következő programot, az Adósságkezelő csoport elindítását eredményezte. Egyre többen jelezték ugyanis, hogy szeretnének megszabadulni az adósságaiktól, „becsületesen élni és beilleszkedni a társadalomba”.
A Felnőttoktatás program szintén közösségi kezdeményezésére indult el 2016-ban: a motiváció egyeseknél a továbbtanulás vagy szakmaszerzés volt, mások versenyképes munkahelyet szerettek volna szerezni, míg voltak olyanok is, akik gyerekeik, unokáik számára akartak példát mutatni.
Ezek mellett az évek során több kisebb, részben bevonó, részben készségfejlesztő, vállalkozási ismeretek megszerzését célzó projekt is indult a felnőttek számára. A programok száma és a szervezet tehát évről évre növekedett, majd 2017-ben elérkezett az idő, hogy egy újabb telepen, Dányban is elindítsuk programjainkat a már meglévő tapasztalataink alapján.
Jelenleg szervezetünk közel húsz munkatársa dolgozik évi 100 önkéntes segítségével Bag és Dány településeken. Célunk, hogy további telepekre is adaptáljuk módszertanunkat és egyre több közösséget érjünk el programjainkkal.
Érdekel, hogy kik dolgoznak a Bagázsnál?
Ismerj meg minket!
Fontos számunkra, hogy bízni tudjanak bennünk a telepen élők, önkénteseink és támogatóink is.
Szeretnéd jobban megismerni a BAGázst?
Olvass szakmai munkánkról!
Légy részese munkánknak!
Támogatók és önkéntesek nélkül nem létezne a Bagázs. Segítsd munkánkat időddel vagy anyagi támogatással!