Tools for Inclusion – Empowering vulnerable young people in their communities to take responsibility for reducing social inequalities through diversity and inclusion.
The main objective of the Tools4Inclusion initiative is to empower young people to promote more diverse, cohesive and inclusive communities. On the one hand, by working with young people in situations of greater vulnerability – namely from the Roma community, in refugee situations or with experience of migration – and, on the other hand, by involving young people from majority communities so that they take on an active and responsible role in reducing social inequalities.
The aim is to encourage cooperation between different groups in the community, focusing on development and mutual learning, learning about each other and learning about others.
Involving young people in empowering children (and other young people) and their families – who are in a more disadvantaged situation from a social point of view – is a strategy that fosters social co-responsibility, volunteering, civic participation, openness to other people and their differences and promotes social cohesion, while also breaking the chains of segregation.
This initiative aims to achieve the following results:
- Training program for young volunteers:
- Development of a Handbook to support training.
- Intervention Program – to be implemented by young people with children/young people in situations of greater vulnerability:
- Production of a Toolkit for Young People to support intervention.
- International exchange mobilities to share learning and experiences between young
Agreement’s Number: 2023-1-HU01-KA220-YOU-000161387
Facebook page
Instagram page
Partners and countries:
Bagázs Közhasznú Egyesület – Hungary (coordinator)
Aproximar Cooperativa de Solidariedade Social, CRL – Portugal
ELTE – Eötvös Loránd University – Hungary
Global Human Dignity – Malta
Csak esélyt! – Közös fellépés a romákat érő esélyegyenlőtlenségekkel szemben
A roma telepeken élő emberek jogainak érvényesülését számos rendszerszintű tényező korlátozza. A kezdeményezés során három roma telep lakói és a velük dolgozó civilek ezért közösen feltérképezik a legtöbbeket érintő jogérvényesülési problémákat, majd a jellemző esetek kapcsán joghallgatók segítségével beadványokat készítenek.
A tapasztalatokról e-learning tananyag készül joghallgatók, jogászok, valamint romákkal foglalkozó szociális szakemberek számára. Az e-learning anyagok célja, hogy áttekintést adjon az egyes problémák hátteréről, illetve, hogy konkrét beadványmintákkal elősegítse a szakemberek hasonló ügyekben való felkészült fellépését. A napvilágra kerülő esetek sajtóvisszhangja pedig a többségi társadalom figyelmét is ráirányíthatja a telepen élő embereket érő mindennapi joghátrányokra.
A kezdeményezés tervezett hatása a konkrét ügyek orvoslásán túl a rendszerhibákkal szembeni tehetetlenség érzésének csökkenése az érintettek és a szakemberek körében.
Parent’r’us
A projekt fő célja a tanárok támogatása abban, hogy növeljék a szülők elkötelezettségét a gyermekek iskolai eredményességében és jólétében azáltal, hogy kiterjeszti kompetenciáikat egy olyan innovatív mentorálási modell megközelítésen keresztül, amely egy holisztikus megközelítésbe épül.
Promoter: Asociatia Centrul de Cercetare si Formare a Universitatii de Nord Baia Mare, Romania
Partnerek:
Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Romania
Parents International, Belgium
Scoala Gimnaziala Simion Barnutiu, Romania
Aproximar, Portugal
Amadora Inova, Portugal
Időkeret:
2019 – 2021
A projektről bővebben:
https://www.parentrus.eu
ActiveGames4Change
A projekt fő célja a fiatal jogsértők támogatása kulcskompetenciák megszerzésében sport és a fizikai tevékenységek révén- a befogadás, az oktatás és a foglalkoztathatóság elősegítése érdekében.
Promoter: University of Gloucestershire, United Kingdom
Partnerek:
IPS_Innovative Prison Systems, Portugal
BSAFE LAB – Law Enforcement, Justice and Public Safety Research and Technology Transfer Lab, Beira Interior University, Portugal
Aproximar – Cooperativa de Solidariedade Social, Portugal
CESIE – Centro Studi e Iniziative Europeo, Italy
CPIP – Centrul Pentru Promovarea Invatarii Permanente, Romania
Fundación Diagrama, Spain
Turkish Ministry of Justice
Penitenciarul de Minori si Tineri Craiova, Romania
Időkeret:
31/12/2018 – 30/12/2021 (36 hónap)
Hopes 4 Law
Iskolázatlan roma fiatalok munkapiaci integrációját segítő szolgáltatások fejlesztése
A projekt célja, hogy fejlessze a befogadó munkahelyi gyakorlatokat támogató szolgáltatásokat az üzleti szektorban, illetve hogy segítse a roma fiatalok munkaerő-piaci integrációját.
A projektben partnereinkkel együtt kidolgozzuk és kipróbáljuk a roma fiatalok foglalkoztatását elősegítő szolgáltatások módszerét és az ebben résztvevő szakemberek képzési anyagait. Képzési anyagokat fejlesztünk és tesztelünk a munkáltatók érzékenyítésére.
Koordinátor: Budapest Intézet
Partnerek:
Salva Vita, Magyarország
EPIC n.o., Szlovákia
MEF – Munkáltatók Esélyegyenlsőségi Fóruma, Magyarország
Időkeret:
2018.01.01. – 2019.12.31.
Párbeszéd a roma nőkért
14 hónapos programunk során olyan társadalmi-politikai kérdésekkel foglalkozunk a strukturált párbeszéd módszerét alkalmazva, amelyek a fiatal roma nők helyzetéhez kapcsolódnak, budapesti önkéntesek bevonásával.
Bár a fiatal roma nők társadalmunk egyik legkiszolgáltatottabb csoportja, sem az érdekeik képviselete, sem politikai képviseletük nem biztosított Magyarországon.
Programunkban elsősorban a romatelepen élők életttörténeteire és az ott élő nők jelenlegi helyzetére összpontosítunk Dány településen. Célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a hozzájuk kapcsolódó szociálpolitikai kérdésekre helyi és nemzeti szinten egyaránt. Olyan témákról kezdeményezünk párbeszédet, mint pl. a magas iskolai lemorzsolódás és a korai szülés.
Időkeret:
01/02/2018 – 31/03/2019
Hallasd a hangod! – Közpolitikai párbeszédekkel az aktív állampolgárságért (Erasmus+ KA3)
Egyesületünk Hallasd a hangod! programja a 2016-2017-es évben a bagi romatelepen élők személyes történetein keresztül olyan országos jelentőségű és rövidtávon is sürgős megoldásra váró problémákra a hívta fel figyelmet, tolmácsolta az érintettek véleményét a döntéshozók felé, mint a lakhatási szegénység vagy az inklúzív oktatás kérdése.
A projektről bővebben
Egyesületünk azzal szembesült, hogy az érintettek hangja nem jut el a döntéshozókig, részben azért, mert a végtelenül bürokratizált rendszerben a szereplők hangtalanok maradnak, részben pedig, mert a maguk az érintettek sem ismerik fel azt, hogy egyes, az életükkel (lakhatással, oktatással, foglalkoztatással) kapcsolatos közpolitikai döntések milyen végletes következményekkel járhatnak rájuk nézve, valamint milyen lehetőségük van a konstruktív felszólalásra.
A BAGázs felelős civil szervezetként határozottan felelősségének érzi, hogy közvetítő szervezetként kapcsolatot teremtsen a döntéshozók (helyi és országos szinten), valamint a kirekesztettségben élők között.
Az egyéves program lehetőséget biztosított arra, hogy telepen élők és budapesti fiatal önkéntesek hétről-hétre közösen, valamint helyi és országos szinten is jelenlévő döntéshozók megoldást találjanak a közösség életét alapvetően érintő közpolitikai problémák átbeszélésére.
Lakhatási szegénység csoport
A szegénységi mutatók szerint ma több millió ember él a létminimum alatt hazánkban. Ebbe a csoportba nem csak azok tartoznak, akik számára nehézséget okoz a mindennapi megélhetés, nem jut elegendő vagy megfelelő minőségű étel az asztalra, hanem azok is, akik olyan körülmények között élnek, amely sem közegészségügyi, sem szociális szempontból nem felel meg az általában elvártnak. Az országban 240 ezer család otthonában nincs vezetékes víz, 2,5 millió ember él olyan házban, amelynek penészesek vagy vizesek a falai és 900 ezer családot érint az energiaszegénység. Országszerte 4 millió embert érint a lakhatási szegénység. Habár elvben a lakhatással kapcsolatos állami támogatások közel harmadát költik jövedelmi szegényekre, rászorulókra, a támogatások közel 80 %-át az elmúlt 15 évben mégis csak a jobb anyagi helyzetben élők használhatták ki.
Jelenleg – országszerte sok családhoz hasonlóan – a bagi romatelepen élők közül is sokan küzdenek lakhatási gondokkal. Szeretnének saját otthont teremteni, szeretnének önállóan élni és szeretnének megfelelő körülményeket biztosítani a gyerekeik nevelkedéséhez. A kormány sok milliárdos támogatást nyújt erre több programon, például a CSOK-on keresztül, ezekből viszont a leginkább rászorulók, mint a bagi telep lakóinak többsége, kiszorulnak.
A BAGázs Egyesület Hallasd a hangod! programjában azt szerettük volna elérni, hogy a lakhatási szegénységgel küzdők és a támogatásból kiszorultak lehetőséget kapjanak arra, hogy az ő szempontjaik is bekerüljenek a témáról szóló diskurzusba, hogy azokkal együtt gondolkodjanak, akik döntési jogokkal rendelkeznek.
A program egy negyed éven keresztül kerestük a telepen élőkkel és a nem telepi önkéntesekkel, a döntéshozókkal való kapcsolatteremtés lehetőségét és üzenetünk eljuttatásának legjobb módját.
A program során egyrészt a bagi romatelepen döntéshozók bevonásával rendeztünk egy kerekasztal-beszélgetést a lakhatási szegénységgel kapcsolatos helyi tapasztalatokról.
Másrészt egy budapesti rendezvény keretében a feltörekvő politikai generációt (az országgyűlési pártok ifjúsági tagozatainak képviselőit) kérdeztük leendő nagypolitikai programjukról és arról, hogy milyen megoldási stratégiáik vannak a lakhatási szegénység problémájának kezelésére.
Oktatási csoport
Valamennyi mérvadó, a közoktatási rendszerek eredményességét, hatékonyságát, a tanulók teljesítményét mérő kutatás kiemeli, hogy a hazai köznevelés rendszerében nem érvényesülnek az esélyegyenlőség szempontjai, azaz az iskola nem tudja és sok esetben nem is tartja feladatának, hogy az otthoni környezettől, a gyerekek szociokulturális háttértől függetlenül tegye lehetővé valamennyi gyermek számára az iskolai előmenetel sikerességét.
Bagon a helyi intézmények (iskola, óvoda) és a telepen élők közötti feszültségek, konfliktusok hívták életre az oktatási csoportot. A hétről-hétre megrendezésre kerülő csoporton közel 1 éven keresztül keresték helyben élők és önkéntesek a helyi iskolával együtt a lehetőségét annak, hogy az alapvető konfliktusok, az együttműködés nehézségei hosszútávon is, mindenki számára megnyugtató módon rendeződjenek. A helyi nehézségek feloldására végül két kerekasztal-beszélgetést is rendeztünk helyben, valamennyi érintett bevonásával.
A helyi program során az Egyesület számára világossá vált, hogy a helyi példák és konfliktusok nem egyedülállóak, bármelyik olyan faluban, községben megjelenhetnek, ahol különböző szociokulturális hátterű gyerekek tanulnak egy iskolában, osztályban. A jelenlegi köznevelési rendszer ugyanis nem gyengíti, hanem erősíti a szegregáció lehetőségét: a környező falvakba, városokba az emelt normatívára jogosult egyházi iskolák „elszívják” a falvakból a jobb szociokulturális háttérrel rendelkező tanulókat, ezért a falusi iskolákban a rosszabb társadalmi helyzetű, sok esetben több fejlesztést és differenciált pedagógiai módszereket igénylő gyerekek maradnak. A helyi oktatási intézmények, minden igyekezetük ellenére, azokkal a nehézségekkel, melyekkel a szegregálódó iskolák szembenéznek, jelenleg nincsenek felkészülve, (módszertani) segítséget nem kapnak, ahogyan az iskolákat körbevevő segítő intézmények szakpolitikáinak, gyakorlatának sincs válasza a kettészakadó közösségek konfliktusaira.
Az előbb bemutatott iskolai elvándorlás csak az egyik témája volt a helyi szereplők, illetve országos szinten is jelenlévő szakpolitikusok részvételével megrendezett konferenciának 2017 nyarán. Az Egyesület önkéntesei 2, egymást követő kerekasztal-beszélgetésen keresték a választ arra (a helyi majd az országos perspektívát kivetítve), hogy hogyan válhat egyrészt az iskola, másrészt a köznevelési rendszer inklúzív szemléletűvé, milyen eszközökkel biztosítható a különböző szociokulturális hátterű gyerekek számára a pozitív és sikeres iskolai előmenetel lehetőségének a megteremtése.
MPATH – Mentoring Pathways Towards Employment
Az MPATH projekt célja egy olyan mentorálási modell létrehozása, amely segít az alacsonyan képzett és hosszú távú munkanélkülieknek abban, hogy belépjenek a munkaerőpiacra és megtartsák munkájukat.
Promoter: APROXIMAR, Portugal
Partnerek:
ACCF Baia Mare, Romania
EUROSUCESS, Cyprus
ASSOC, Romania
ISCTE University, Portugal
BAGAzs, Hungary
Időkeret:
01/09/2015 – 30/09/2018 (36 hónap)
Eredmények - magyarul
Szerzői jogi törvények védik az MPATH eredményeit (angolul: outputs), és a szellemi
tulajdonjog kizárólag az azt létrehozó feleket illeti. Ha érdeklődik ezek iránt az eredmények iránt
és kész azokat átvenni, kérjük, hogy töltse ki ezt az angol nyelvű kapcsolatfelvevő űrlapot
(contact form).
1. számú Intellektuális Output
A munkaerő-piaci és munkahely-megtartási intézkedések áttekintése
Leírás: Át kell tekinteni meglevő ismereteket azokról az intézkedésekről, amelyek segítik az
alacsony képzettségű és tartósan munka nélkül lévő személyeket abban, hogy beléphessenek a
munkaerőpiacra és megtarthassák munkahelyüket. Európai jó gyakorlatok figyelembevételével
aktív foglalkoztatási intézkedéseket kell összegyűjteni az érintettek munkaerő-piaci integrációja
érdekében. Kiemelten figyelni kell a KKV-k és nonprofit szervezetek által nyújtott
lehetőségekre. Meg kell vizsgálni, hogy a különböző mentorálási modellek és módszerek
mennyire hatékonyak a munkaerőpiaccal kapcsolatban és a tekintetben, hogy a mentoráltak
megtartsák állásukat.
A kívánt intellektuális output elérése érdekében a következő tevékenységekre lesz szükség:
01-A1 Mentorálás KKV-knál és nonprofit szervezeteknél – a tapasztalatok
áttekintése: a vezető partnerszervezetek elkészítik az adatgyűjtés elméleti modelljét és
szükséges eszközöket. Az adatok értékelésének célja, hogy három legjobb gyakorlatot és
ugyanennyi legjobb intézkedéscsomagot találjunk a hosszú idő óta munka nélkül levők és
az első munkahelyüket keresők mentorálásához. E gyakorlatokat aztán a
partnerszervezetek szakértői és az érintett folyamatok legfontosabb társadalmi szereplői
elemzik és értékelik.
01-A2 Mentorálás KKV-knál és nonprofit szervezeteknél – jelentés a
tapasztalatokról: az összegyűjtött információk alapján a vezető partnerszervezetek
javaslatokat fogalmaznak meg, amelyeket majd a partnerszervezetek a jövőben
alkalmazhatnak az intellektuális outputok megtervezéséhez. Emellett a vezető
partnerszervezetek minőségtervet készítenek, amely figyelembe veendő a jövőbeni
projektek lebonyolításánál.
A projekt irányítója: ISCTE Egyetem
2. számú Intellektuális Output
Mentorkoordinátorok. A mentorok személyisége és kompetenciái
Leírás: El kell dönteni, hogy milyen legyen az ideális mentorkoordinátor készségek,
kompetenciák és ismeretek szempontjából. El kell dönteni, hogy milyen legyen az ideális mentor
készségek, kompetenciák és ismeretek szempontjából. Az így megfogalmazott kritériumokat fel
lehet használni felkészítő tanfolyamokon és a különböző programok kidolgozásakor. Emellett az
önértékeléshez és az öntudatosság fejlesztéséhez is felhasználhatók (segítségével mind a képzők,
mind a képzettek visszajelzést kaphatnak eredményeikről és hiányosságaikról). A kívánt
intellektuális output eléréséhez a következő a következő tevékenységekre lesz szükség:
02-A1 A szükséges kompetenciák meghatározása: e tevékenység során támaszkodni
kell az 1. számú Output, továbbá a MOMIE és MEGAN mentorprogramok
tapasztalataira. A megállapításokat és definíciókat jóvá kell hagyatni felkért szakértőkkel
és az érintett társadalmi szereplők képviselőivel.
02-A2 A szükséges magatartásformák meghatározása: a projektek vezetői az egyes
kompetenciák mellé magatartás- és viselkedésformákat rendelnek. A projektben részt
vevő szervezetek kiválasztják, hogy a fentiek közül a saját országukban melyek a
leginkább relevánsak.
02-A3 Eszközök a mentorok felkészítéséhez és kompetenciáik ellenőrzéséhez: a
módszertani iránymutatás birtokában a partnerszervezetek kidolgozzák azokat a konkrét
módszereket, melyek segítségével meghatározható, hogy milyenek kompetenciákkal
rendelkezzenek a mentorok. A mentorok önellenőrzés nyomán legyenek képesek
meghatározni, hogy mely területeken igényelnek további felkészítését vagy szupervíziót.
A projekt irányítója: CCF Baia Mare
3. számú Intellektuális Output
A mentoráltak teljesítményprofilja és kompetenciáik
Leírás: A mentoráltak készségeit és kompetenciáit úgy kell fejleszteni, hogy nőjön az esélye a
foglalkoztatásuknak. Az idevágó segédletnek meg kell határoznia a szükséges kompetenciákat,
magatartásformákat, valamint az elvárt személyiségfejlődés mértékét. A kompetenciák
meghatározásánál a MOMIE és MEGAN projektek tapasztalataira lehet támaszkodni. A kívánt
intellektuális output eléréséhez a következő a következő tevékenységekre lesz szükség:
03-A1 A kompetenciák meghatározása: e tevékenységben be kell vonni az érintett
társadalmi szereplők képviselőit, konkrétan a KKV-kat és nonprofit szervezeteket. A
munka során át kell tekinteni azokat a kompetenciákat, amelyek a MOMIE és MEGAN
mentorprogramok értékelése során szerepeltek.
03-A2 A legfontosabb magatartási minták meghatározása: készüljön egy lista azokról
a magatartási elemekről, amelyeket értékelni kell a mentori munka során. Konkrétabban:
a mentori tevékenység előtt, alatt és után. A projektben részt vevő szervezetek
kiválasztják, hogy a fentiek közül a saját országukban melyek a leginkább relevánsak.
03-A3 A mentoráltak teljesítményprofilja, kompetenciáik fejlesztése és tesztelése: az
egyes partnerszervezetek teszteljék e segédletek hasznosságát más mentorprogramokon
és szervezzenek egy értékelő workshopot a helyi KKV-k és nonprofit szervezetek
segítségével. E módszertani segédlet segítheti a mentoráltakat kompetenciáik
önértékeléséhez: lemérhetik, hogy mely területen értek el haladást és hol igényelnek
további képzést vagy szupervíziót.
A projekt irányítója: ISCTE Egyetem
4. számú Intellektuális Output
Modell alulképzett és hosszú ideje munka nélkül élő személyek mentorálásához
Leírás: Készüljön mentorprogram a Pendulum mentorálási modell alapján, amely az eddigi
programok során azonosított sikeres tartalmakat proaktív munkaerő-piaci intézkedések
formájában integrálja. Készüljön tervezet abból a célból, hogy a mentoráltak sikeresebben
tarthassák meg állásukat. E munkába legyenek bevonva az érintett foglalkoztató vállalatok is. A
javasolt mentorálási elképzeléseket mintaprogramban kell kipróbálni. A mintaprogram foglalja
magában a következő elemeket: toborzás, kiválasztás, a felkészítő tanfolyamok hossza, a
vizsgálati folyamat lefolyása, és az értékelés szempontjai. A részt vevő országok az egyes
mentorálási modellek közül válasszák ki a saját nemzeti adottságaikhoz leginkább illőket és
igazítsák a modelleket a saját nemzeti sajátságaikhoz. A kívánt intellektuális output eléréséhez a
következő a következő tevékenységekre lesz szükség:
04-A1 A mentorálási modell szerkezete és módszertana: használjuk fel a fenti
Outputokban összegyűjtött és kialakított információkat és ismereteket. A project vezetője
koordinálja a közös munkát a partnerszervezetek között.
04-A2 A mentorálási modell tartalma és követelményei: a partnerszervezetek alakítsák
ki a mentorálás folyamatát, terjedelmét, formáját és ütemezését, esetenként KKV-k és
nonprofit szervezetek bevonásával. A tervezetet tegyék alkalmassá mintaprogramban
való kipróbálásra.
04-A3 A mentorálási modell mintaprogramban történő tesztelése: a mentorálási
folyamatban nyolc képzett mentorkoordinátor, nyolc képzett mentor és nyolc mentorált
vegyen részt.
04-A4 Az eredmények adaptálása az egyes országok igényeihez: a munka során
támaszkodjunk korábbi mintaprogramok tapasztalatira is.
A projekt irányítója: APROXIMAR, Cooperativa de Solidariedade Social CRL
5. számú Intellektuális Output
Felkészítés mentorkoordinátorok részére
Leírás: A mentorkoordinátorok felkészítő tanfolyamának tananyagát a kifejlesztendő
kompetenciák figyelembevételével kell összeállítani. Ki kell alakítani a tanfolyam menetrendjét,
az egyes foglalkozások felépítését és tartalmát, továbbá a pedagógiai célú játékokat. Minden
részt vevő országban meg kell tartani egy mintatanfolyamot. A mentorkoordinátorokat KKV-k és
nonprofit (vagy profitorientált) szervezetek HR-esei közül kerüljenek ki. A haladó
tanfolyamokhoz országonként legalább nyolc személyt kell kiválasztani együttműködésben a
KKV-k és nonprofit szervezetek egyesületeivel. A kívánt intellektuális output eléréséhez a
következő a következő tevékenységekre lesz szükség:
05-A1 Tananyag a mentorkoordinátorok képzéséhez: A tanfolyamok tananyagának és
programjának összeállításában a partnerszervezetek támaszkodjanak az eddigi évek
tevékenységeinek tapasztalataira.
05-A2 A partnerszervezetek működjenek együtt a koordinátorok képzésében:
Amikor a partnerszervezetek összeállítják a tanfolyamok tananyagát, használják fel a
szükséges készségek elsajátításának mérésére szolgáló módszertant. A következő
fogalmak figyelembe vételét ajánljuk: toborzás és kiválasztás; menedzsment ismeretek, a
tanfolyami csoportok optimális nagysága, a képzésbe bevontak személyiségjegyei, a
felkészítést tartók személyiségjegyei, mintatanfolyamok megszervezése,
esettanulmányok.
05-A3 A koordinátorok felkészítő tanfolyamának előkészítése: A tanítást és a tanulást
segítő munkaanyagokat közösen kell kifejleszteni. A tananyag hasznosítsa többféle
kutatási terület eredményeit. Mind a tanítási, mind a tanulási folyamat legyen
tanulóközpontú és problémaorientált.
05-A4 Az oktatási program tesztelése mintatanfolyamon keresztül. finomhangolás:
Országonként nyolc mentorkoordinátor részvételével tartsunk mintatanfolyamot. A
tapasztalatokról készüljön jelentés és javaslatok. Ezek segítik a későbbi finomhangolást.
A projekt irányítója: APROXIMAR, Cooperativa de Solidariedade Social CRL
6. számú Intellektuális Output
A mentorok felkészítő tanfolyama
Leírás: A mentorok felkészítését szolgáló tanfolyam tananyagát a kialakítandó készségek
alapján kell kidolgozni. Meg kell határozni az általános menetrendet, az egyes összejövetelek
tartalmát, és a pedagógiai célú játékokat. Minden részt vevő országban kerüljön sor egy
mintatanfolyamra. A mentorok KKV-k és nonprofit szervezetek munkatársai közül kerüljenek ki.
A tanfolyamokhoz országonként legalább nyolc személyt kell kiválasztani együttműködésben a
KKV-k és nonprofit szervezetek egyesületeivel. A kívánt intellektuális output eléréséhez a
következő a következő tevékenységekre lesz szükség:
06-A1 A mentorképzés tananyaga: A tanfolyamok tananyagának és programjának
összeállításában a partnerszervezetek támaszkodjanak az eddigi évek tevékenységeinek
tapasztalataira.
06-A2 A partnerszervezetek működjenek együtt a mentorok képzésében: Amikor a
partnerszervezetek összeállítják a tanfolyamok tananyagát, használják fel a szükséges
készségek elsajátításának mérésére szolgáló módszertant. A következő fogalmak
figyelembe vételét ajánljuk: toborzás és kiválasztás; menedzsment ismeretek, a
tanfolyami csoportok optimális nagysága, a képzésbe bevontak személyiségjegyei, a
felkészítést tartók személyiségjegyei, mintatanfolyamok megszervezése,
esettanulmányok.
06-A3 A mentorok felkészítő tanfolyamának előkészítése: készüljön egy egységes
szerkezetű tanfolyami kézikönyv, amelyet aztán hozzá kell igazítani az egyes országok
sajátosságaihoz.
06-A4 Az oktatási program tesztelése mintatanfolyamon keresztül. finomhangolás:
Országonként nyolc mentor részvételével tartsunk mintatanfolyamot. A tapasztalatokról
készüljön jelentés és javaslatok. Ezek segítik a későbbi finomhangolást.
A projekt irányítója: BAGázs
7. számú Intellektuális Output
E-tanulást felkészítő tanfolyama
Leírás: A tanfolyam résztvevői olyan oktatásmenedzsment rendszerrel ismerkednek meg,
amely lehetővé teszi nemzetközi oktató tanfolyamok megszervezését és élesben történő
tesztelését. A felhasznált informatika eszközök nyílt forráskódúak és költséghatékony
tanfolyamok megszervezését teszik lehetővé. A kialakítandó, e-tanulást szolgáló tanfolyam
kiegészíti az osztálytermi munkát. A kívánt intellektuális output eléréséhez a következő a
következő tevékenységekre lesz szükség:
07-A1 Oktatásmenedzsment rendszer kialakítása: a szükséges eszközök
meghatározása, az egyes rendszerkomponensekhez való hozzájutás meghatározása,
rendszerbiztonság, projektmenedzsment és monitoring.
07-A2 Az oktatásmenedzsment rendszer felhasználói módszertanának segédlete: a
szükséges konfiguráció és az online működés előkészítése.
07-A3 Az e-tanulási tanfolyam a kiegészítő anyagok kifejlesztése: prezentációk,
dokumentumok, áttekintő anyagok, az egyéni feladatok meghatározása, a felhasználandó
videoanyagok és egyéb oktatási segédletek meghatározása.
07-A4 A szükséges elektronikai platform kialakítása: előzetes teszteket követően a
szükséges informatikai és kommunikációs eszközöket online üzemmódba helyezzük, és
így elérhetőv válnak a képzők és a képzésben részt vevők számára.
A projekt irányítója: APROXIMAR, Cooperativa de Solidariedade Social CRL
8. számú Intellektuális Output
Mentorálási modell a KKV-k és nonprofit szervezetek munkaerő megtartó képességének a
támogatásához
Leírás: Azt követően, hogy mintaprojekt keretében mentorálás folyt néhány kiválasztott
vállalatnál és szervezetnél (KKV-knál és nonprofit szervezeteknél), a tapasztalatokat
összegyűjtjük és egy dokumentumba lefektetjük. E dokumentumot elérhetővé tesszük minden
érdekelt fél számára. E segédletben lesz információ az érintett felkészítő tanfolyamról, a
lebonyolítás folyamatáról, az eredmények elérését biztosító tényezőkről és a tanulási folyamat
értékeléséről. A kívánt intellektuális output eléréséhez a következő a következő tevékenységekre
lesz szükség:
08-A1 Mentorálási modell a KKV-k és nonprofit szervezetek munkaerő megtartó
képességének a támogatásához: a tapasztalatok összegyűjtése, mely a teljes programtól
egészen esettanulmányokig terjed ki;
08-A2 Külső mintaprojektek: olyan tanfolyamokról van itt szó, amelyek nem
szerepelnek a közös programjainkban, a partnerszervezetek tevékenységeinek a részét
képezik és nonprofit jellegűek;
08-A3 Mentorálási modell dolgozók megtartásához: a tapasztalatok összegyűjtése,
mely a teljes programtól egészen esettanulmányokig terjed ki.
Outputs - in English
MPATH outputs are protected by copyright laws and intellectual property solely belong to the Parties having created the output. If you are interested in the outputs created and willing to adopt them, please complete the contact form.
Intelectual Output 1
Evidence review on labour market and job place retention measures
Description: Identify research evidence on existing successful interventions contents supporting to help low skilled and long term unemployed workers to enter in the labour market and maintaining their job place. Compile active employment policies at European level assessed as good practices in the labour market integration, particularly in SME/O’s. Review mentoring models/methodologies effectiveness in labour market and job place retention policies.
The intellectual output will be achieved throughout the implementation of the following activities:
01-A1 Mentoring in SME/O’S findings review: the leading partners will create the theoretical model and tools to collect data. The collected data will be evaluated until 3 best practices (or similar) in mentoring schemes for long term unemployed and 1st job seekers pop up and 3 best policy measures are identified. These practices will be analysed and evaluated by partners experts and key stakeholders.
01-A2 Mentoring in SME/O’S findings report: the leading partners will extract recommendations and inputs from the study to be applied in the next intellectual outputs by the partnership. Also, the leading partners will generate the quality plan to influence future projects’ steps.
Leader: ISCTE University
Intelectual Output 2
Mentoring coordinators and Mentors’ profile and competencies tool
Description: Develop a mentor’s trainers (coordinator) profile in terms of skills, competences and knowledge. Develop a mentors profile in terms of skills, competences and knowledge. The output consists in blueprints which will be used to guide training course curricula, program and contents development. They will also be the basis for self-assessments tools and self-aware exercises (allowing trainers and trainees to get feedback from their achievements and standing gaps|needs). The intellectual output will be achieved throughout the implementation of the following activities:
02-A1 Definition of competencies: this involve a set of activities starting from the definition of competencies blueprint structures, extracting key competencies information from evidence review (O1) and MOMIE-MEGAN mentoring programs, validating the batteries and correspondent definitions with experts and stakeholders
02-A2 Development of the key behavioural indicators: after achieving the competencies definition leading partners will propose a batch of behavioural indicators to each competency. Each partner will validate and select those considered most value to their country.
02-A3 Mentors profile and competencies tool development and testing: after getting the blueprint partners will generate a tool to profile and self-evaluate mentors in terms of competencies that they can mobilize and those requiring further training or supervision.
Leader: CCF Baia Mare
Intelectual Output 3
Mentees’ performance profile and competencies tool
Description: Develop a mentees’ performance profile in terms of employability skills and competences. The blueprint will include the definition of competencies, key behavioural indicators, scales and levels of progression. The competencies will be defined based in the framework developed in MOMIE e MEGAN projects’. The key behavioural indicators batteries relate to competencies that enable the assessment of mentees’ progression considering different possible levels of development. The intellectual output will be achieved throughout the implementation of the following activities:
03-A1 Definition of competencies: this involves de identification of competencies, their definition and definition of competencies blueprint structures, requiring stakeholders, namely SME/O’s engagement (e.g. mentoring coordinators), review those competencies classified as key in MOMIE-MEGAN mentoring programs/evaluation
03-A2 Development of the key behavioural indicators: define the list of indicators to be evaluated during the mentoring path process: before, ongoing and after. Each partner will validate and select those considered most value to their country.
03-A3 Mentees’ performance profile and competencies tool development and testing: after getting the blueprint partners will pre-test the with mentors and mentees of other mentoring programs and also run a validation workshop with local SME/O’s. The tool can also provide self-assessment to mentees in terms of competencies that they can mobilize and those requiring further training or supervision.
Leader: ISCTE University
Intelectual Output 4
Low skilled and long term unemployed mentoring model
Description: Create a mentoring program, based in the Pendulum mentoring model; integrating identified successful contents and aggregating into proactive labour market policies. Create job place retention schemes, integrating mentoring, in cooperation with enterprises. Design the mentoring model piloting: recruitment, selection, courses duration, testing period and evaluation features. Adaptation of mentoring models to the reality of each participating country. The intellectual output will be achieved throughout the implementation of the following activities:
04-A1 Mentoring model Architecture and methodology: using the information collected and knowledge developed in previous outputs, the partner leader will create a co-development process to deliver a conjoint mentoring model.
04-A2 Mentoring model contents and requirements: in this activity partners will settle the process, scope, forms, schedules in detail or in a SME/O’s the product configuration so it can be ready for piloting.
04-A3 Mentoring model piloting: this includes the mentoring process in cascade, trained mentors coordinators (8), trained mentors(8) and mentees (8).
04-A4 Adaptation to countries: the activity results from recommendation from previous piloting activity and closing of national chapters.
Leader: APROXIMAR, Cooperativa de Solidariedade Social CRL
Intelectual Output 5
Course for Mentoring Coordinators
Description: The first phase of joint training development for coordinators training is the creation of the curricula according to competencies tool. Define overall schedule, session plans, contents and pedagogic games. Deliver 1 pilot course in each country. The coordinators will be a group of HR from SME/O’s (profit or non-profit), a group of at least 8 per country chosen in collaboration with SME/O’s associations to participate in the developed training course. The intellectual output will be achieved throughout the implementation of the following activities:
05-A1 Mentoring coordinators Training Curricula: Using the collected information in previous activities partners will engage in developing the course curriculum and program.
05-A2 Joint training course for coordinators: Using information collected in the skills assessment tool and training curricula and program review, partnership will work to set training course standards and requirements: recruitment and selection process, facilities, pedagogical resources, learning management system coordination, number of trainees, trainees profile, trainers profile, pilot actions goals (economic sectors), case studies, short-term transnational trainings in each country, etc.
05-A3 Development of the training course for coordinators: Joint development and implementation of new learning and teaching manual and guide: new multidisciplinary curricula, learner-centered and problem-based teaching and learning.
05-A4 Piloting and fine-tune of the Training program: pilot the course with 8 mentors coordinators per country, produce of reports and recommendation and program fine tuning.
Leader: APROXIMAR, Cooperativa de Solidariedade Social CRL
Intelectual Output 6
Train the mentors’ course
Description: The first phase of joint training development for mentors training is the creation of the curricula according to competencies tool. Define overall schedule, session plans, contents and pedagogic games. Deliver 1 pilot course in each country. The mentors will be a group of workers from from SME/O’s (profit or non-profit), at least 8 per country chosen in collaboration with SME/O’s associations to participate in the developed training course. The intellectual output will be achieved throughout the implementation of the following activities:
06-A1 Mentors’ Training Curricula: Using the collected information in previous activities partners will engage in developing the course curriculum and program.
06-A2 Joint training course for mentors’: Using information collected in the skills assessment tool and training curricula and program review, partnership will work to set training course standards and requirements: recruitment and selection process, facilities, pedagogical resources, learning management system coordination, number of trainees, trainees profile, trainers profile, pilot actions goals, case studies, short-term transnational trainings in each country, etc..
06-A3 Development of the training course for mentors’: 1 training course manual will be design with a common structure but adapted to different countries specifications, under blended format and implying a “work based” approach.
06-A4 Piloting and fine-tune of the Training program: pilot the course with 8 mentors per country, produce of reports and recommendation and program fine tuning.
Leader: BAGázs
Intelectual Output 7
E-learning Training Course
Description: Learning management system platform setup to support training courses implementation, conjoint transnational training activities and piloting actions. This will be an open source IT tool capable of providing functionalities to perform “blended” conjoint transnational courses with cost-efficiency.
An e-learning course will be developed that will serve as a complement to the class session program. The intellectual output will be achieved throughout the implementation of the following activities:
07-A1 Learning Management System (LMS) setup: includes the definition of functionalities, key access, security, project management and monitoring functions.
07-A2 Development of the LMS User Guide: configuration and setup of the online LMS.
07-A3 Development of the e-learning course and complementary materials: presentations, documents, surveys, assignments, movies and other pedagogical resources.
07-A4 Platform deployment: after pre-test the ICT tools will be uploaded online, being available to be acceded to trainees and partners.
Leader: APROXIMAR, Cooperativa de Solidariedade Social CRL
Intelectual Output 8
Mentoring model to support SME/O’s workers retention
Description: Following piloting mentoring process in selected companies and organizations (SME/O’s), the learning experiences will gather and integrated in one document that will be available to all stakeholders. This guide will integrate the training program, the implementation process, implementation guidelines, key success factors, and learning’s evaluation. The intellectual output will be achieved throughout the implementation of the following activities:
08-A1 Mentoring model to support SME/O’s workers retention: the collection of experience, from program to case studies;
08-A2 External Piloting: other courses and mentoring process not necessarily foreseen in the project (dissemination and replication), embedded in partners activities without money generating scope (non for profit);
08-A3 Mentoring model for retaining workers: the collection of experience, from program to case studies.
Leader: EUROSUCCESS
MPATH outputs are protected by copyright laws and intellectual property solely belong to the Parties having created the output. If you are interested in the outputs created and willing to adopt them, please complete the contact form.
JIVE – Justice Involving Volunteers in Europe
A projekt keretében a 2014-2016-os évben fél éven keresztül bűnelkövetéssel érintett, illetve bűnelkövető családtagok számára lehetőséget egy mentorprogramban való bekapcsolódáshoz.
Promoter: APROXIMAR, Portugal
Partnerek:
Clinks, England & Wales
BRIK Institute – University of Bremen, Germany
Foundation 180, The Netherlands
Penal Justice Reform Foundation (RJP), Romania
GRADO, Romania
Cooperativa Sociale Cellarius, Italy
Időkeret:
01/04/2014 – 31/03/2016 (24 hónap)
A projektről bővebben
Az érintettek, résztvevők sok tekintetben a leginkább rászoruló, komplex problémával küzdő családokból kerültek ki.
A program során azok a bagi telepen élő anyukák, feleségek kaptak személyes odafigyelést mentoruktól, akiknek valamelyik közeli hozzátartozójuk börtönbüntetését töltötte a program időszaka alatt. Emellett a mentorok a börtönben lévő, bagi telepről érkezett elítélteknek nyújtottak heti egy alkalommal támogatást,személyes odafigyelést, segítséget a szabadulást követő időszakra való felkészülésben. A telepen élő, úgynevezett sorstárs mentorok mellett a programba nem sorstárs, elsősorban Budapestről érkező önkéntesek támogatták a programban résztvevő menoráltakat.
A bevont budapesti önkéntesek a vegyes összetételű mentorcsapatnak köszönhetően részben a képzés, részben pedig a közös esetmegbeszélő alkalmakon keresztül egy sajátos tapasztalatot szerezhettek.
Norvég Civil Támogatási Alap
Oktatásból jeles, a pályán meg cseles
A projekt támogatást nyújtott 90 telepen élő gyerek számára alapkészség és érzelmi fejlesztésben, illetve a focicsapat közösségén keresztül. Ebben a munkában kiemelt szerepe volt az egyetemista és középiskolás önkénteseknek, akik heti rendszerességgel tartottak foglalkozásokat a gyerekeknek. A helyi lakosok bevonódása, az intézményekkel és családokkal való rendszeres kapcsolattartás pedig ahhoz járult hozzá, hogy az érintettek igényei és szerepvállalása minél több helyen megjelenjen a projektben, és annak tevékenységei valóban jótékony hatással bírjanak életükre.
Időkeret:
2014. augusztus 1. – 2016. április 30.
A projektről bővebben:
https://norvegcivilalap.hu/hu/tamogatott/8302
Erste Stiftung
A projekt legfőbb célja az önellátó életmód elősegítése a bagi romatelepen: hogy az ott élők elsajátítsák a nélkülözhetetlen tudást és készségeket az önfenntartó életstílushoz. Ezt egy ún. kiskertprogrammal, malactenyésztő projekt elindításával és egy vállalkozóvá válást elősegítő tréninggel segítettük.
Emellett – hosszú távon – cél volt egy modell, jó gyakorlat kialakítása, amely más hasonló közösségekben is alkalmazható lenne.
Időkeret:
2014 – 2015