Itt az új Shanco kollekció!

A Shanco termékek egy művészeti projekt keretében most új külsőt kapnak, 5 kortárs művész társadalmi mobilitás témában elkészített műveit helyeztük a roma asszonyok által varrt táskákra

Az új terméket a Bura Galéria új, 2024. november 28-án nyíló kiállításához kapcsolódva vezetjük be, az 5 különleges szövettáskát onnantól a kiállítóteremben, a Bagázs online adományboltjában, valamint viszonteladóinknál (Ludwig Múzeum) lehet megvásárolni. 

A kiállítás a Bagázs Közhasznú Egyesület dányi SHANCO projektjének és a Bura Galéria együttműködésének eredményeként jött létre. Az idei évben öt művész készít egyedi mintákat a Bagázs „Esély Táska” kollekciójához, ezzel segítve a táskák szélesebb körű elérhetőségét és a társadalmi mobilitás ügyét. Az elkészült táskák nem jótékony célból megvásárolt tárgyak, hanem menő design-tárggyá alakulnak át, ezáltal maguk is „mozgásba” kerülnek, áthidalva a hétköznapi funkció és a művészet határvonalait.

A táskák eladásából származó bevétel lehetőséget ad a varrónőknek, hogy megélhetésükre és családjukra költsenek, így a társadalmi vállalkozás egyre önfenntartóbbá válik, és több lehetőséget nyújt a romatelepeken élő nőknek. A kortárs művészek is részesülnek az eladásokból, ezzel növelve a magyar művészek elismertségét. A bevétel a társadalmi vállalkozás fenntartását is szolgálja, melynek célja, hogy hosszútávon piacképes maradjon.

Jelenleg négy nő dolgozik kettes csoportokban a varrodában, melyet 2024. szeptemberében alakítottunk ki. Munkájukat megkönnyíti, hogy most már ipari varrógépeket használnak, melyekkel minőségibb termékeket tudnak készíteni, mint a korábbi, otthoni környezetben használt, hobbi varrógépekkel. 

A Dányban élő nőknek a varroda nem csak munkalehetőség, hanem egyfajta ablak a külvilágra is – hiszen azáltal, hogy önálló keresetet szereznek és szakmailag fejlődnek tágítják a szemléletüket a mindennapi életükön túlmutatóan is. 

A Shanco szakmai vezetője, illetve a nők támogatója és tanítója Farkasné Horváth Tünde munkatársunk, aki történetesen a bagi romatelepen nőtt fel. 

A MŰVÉSZEKRŐL

A projektben 5 művész kiállított alkotása közül 1-1 kerül a dányi varrónők által készített táskákra. 

Poór Dorottya képregényei a női közösségek mindennapjait és identitáskeresését mutatják be, kiemelve, hogyan befolyásolja a társadalmi mobilitás lehetősége a nők életét. Finoman kérdőjelezi meg a hagyományos női szerepeket, vizsgálva, hogyan alakíthatják át a nők saját helyzetüket a modern identitások kialakítása érdekében.

Juhász Nóra a Dányban található SHANCO projekt helyszínét digitális képeken örökíti meg, ahol a roma telep láthatatlansága a Google Maps-en is megjelenik. A térkép hiányosságai kérdéseket vetnek fel a település viszonyáról saját lakóihoz. Az általa megalkotott digitális terek új narratívát teremtenek, felhívva a figyelmet a társadalmi osztályok láthatatlanságára, ami tovább nehezíti a társadalmi mobilitást.

Galyas Denerak Dóra fotósorozata az édesapjával való kapcsolat újjáépítését dokumentálja, aki fiatalon néptáncolt, színészkedett és zenélt, de ezt a társadalmi előrejutás érdekében fel kellett adnia. A közös fotózások nemcsak a családi kötelékek erősítését segítik, hanem rávilágítanak arra, hogy a társadalmi mobilitás gyakran személyes áldozatokkal jár, és a kulturális háttér miként formálja az egyéni lehetőségeket.

Horváth Anita művészete a roma női identitás komplex világát és a patriarchális elnyomással való szembenézést állítja a középpontba. Munkái bemutatják a hagyományok és az autonómia közötti feszültséget, a roma nők gyakran láthatatlan útját a társadalmi mobilitás felé, valamint a női önállóság megteremtésének kihívásait.

Oláh Norbert bővülő sorozatában az űrutazás metaforáján keresztül vizsgálja a roma identitás és a társadalmi mobilitás kérdéseit. Disztópikus és sci-fi elemeket ötvöző alkotásai a roma közösség kihívásait és lehetőségeit tükrözik. Oláh barátait és pályatársait különböző jelenetekbe helyezve a roma kultúra láthatóságát és a jövőbeni űrutazás humoros képét állítja a középpontba. Munkái nemcsak a roma identitás rejtett aspektusait tárják fel, hanem ironikus és elgondolkodtató társadalomkritikát is megfogalmaznak.

Ha kíváncsi vagy, hogy lesz egy támogató női közösségből piacképes társadalmi  vállalkozás, olvasd el történetünket!

Az új kollekció darabjait szerezd be a Shanco adományboltban!