Ebben a játékban több mint 9 millióan ülünk a tábla körül. De nagyon sok játékos örökre kimaradhat a dobásból. Most rajtad áll, kiknek adsz dobókockát!
Ez nem segélykérés. Ez egy befektetési ajánlat, neked.
A Bagázs 9 éve dolgozik a bagi és dányi cigánytelepeken élőkért. Az elmúlt évek alatt egyre több gyerek fejezi be az iskolát, a felnőttek közül egyre többen dolgoznak, képesek gondoskodni önmagukról, csökkent az analfabetizmus és az adósságok mértéke. Komoly gazdasági és társadalmi haszna is van annak, ha sikerül önellátóvá tenni azt, aki eddig támogatásra szorult.
Kiváncsiak voltunk arra, hogy ténylegesen mekkora társadalmi hasznot tudunk termelni a munkánkkal. Az IFUA Nonprofit Partner tanulmánya szerint ez megdöbbentően nagy: 636% haszon. Részletekért és teljes tanulmányért olvass a lap aljáig!
A BAGázs munkája és támogatónként havi 3.000 forint együttesen havi 19.000 forint társadalmi hasznot termel.
A jövő rajtad is múlik!
Mi a BAGázsnál hisszük, hogy a sikeres roma integráció egy jól megtérülő társadalmi befektetés. Közösen kell megoldanunk a mélyszegénység problémáit: tenniük kell érte a cigánytelepieknek, ebben támogatjuk őket a munkánkkal, és tehetnek azok a befektető magánemberek és cégek is, akik esélyt adnak támogatásaikkal.
Az önellátás haszna
A friss IFUA tanulmány tanulsága röviden, hogy nem csak társadalmi, hanem nagyon komoly gazdasági haszna is van annak, ha sikerül önellátóvá tenni valakit, aki eddig támogatásra szorult. A rendkívül sok faktorral számoló IFUA tanulmány eredménye alapján egyéni támogatókra lebontva
havi 3000 forint befektetéssel havi 19000 forint társadalmi hasznot termelhetünk
vagyis 6,36-szoros megtérüléssel számolhatunk, ha a bagi cigánytelepen folyó komplex programokat támogatjuk
Miért jó befektetés? - infografika
Nézzük miért jó befektetés az esélyteremtés, hogy jön ki a 6,36-szoros megtérülés!
Vegyünk egy cigánytelepen élő kamaszfiút, akit havi 3000 forinttal támogatunk, ehhez jön a BAGázs hozzáadott munkája, a komplex fejlesztő programok. Hosszú távon ennek a fiúnak ebből rengeteg előnye származik: el tud helyezkedni, szabálykövetően és egészségesen él, tudatos családtervezésben gondolkodik és jó mintákat ad tovább a gyermekeinek. Lássuk ezt állami feladatokra lebontva: kevesebb közmunka és segély, több adófizetés, kevesebb kábítószerhasználat, orvosi kezelés és bűnelkövetés, ugyanakkor a saját bérből lehetősége lesz a közműveket, közterheket kifizetni.
Hogyan lesz 3000 forintból 19000?
Egy telepen élő közmunkás nettó munkabére évente maximum 622 ezer Ft. Tehát évente legalább ennyibe kerül az államnak (járulékok nélkül), ha valaki csak közmunkát végez. Ha az elsődleges munkaerőpiacon helyezkedne el, a bérét nem az államnak kellene fizetnie, vagyis ennyi pénzt megtakarítanánk.
Ha középfokú végzettséget tudna szerezni, és legalább a garantált bérminimumot megkapná a munkájáért, akkor évente ez nettó 1 029 000 Ft lenne, vagyis 400 000 forinttal kereshetne többet, mint közmunkásként.
Emellett az utána fizetendő adókból, járulékokból az államnak szintén lenne bevétele, mintegy 960 000 Ft évente.
Ha mindemellett a drogfogyasztás és a bűnözés csökkenését, valamint a tudatos családtervezés és egészségesebb élet hatásait is figyelembe vesszük, akkor évente mindezen felül még minimum 955 000 forintot takarítana meg a társadalom.
Vagyis ha csak egy telepi fiatalt sikerül jobb életpályára állítanunk, akkor azzal:
- az illető 400 000 forinttal,
- az állam 1 600 000 forinttal jár jobban,
- és további közel egy millió forintnyi társadalmi haszon jelentkezik a csökkenő droghasználat és bűnözés, valamint az egészségesebb élet és a tudatos családtervezés hatásainak köszönhetően.
Mit értünk el eddig?
9 éves munkánk során több, mint 300-an vettek részt programjainkon a cigánytelepről, és többszáz önkéntest mozgósítottunk. A változás már elkezdődött: 40 új munkahely, 19 felnőttként előrelépett osztály,
14 kártyás villanyóra, több, mint másfélmillió forint törlesztett adósság, 9 családnál bevezetett víz.